wtorek, 16 kwietniaWiadomości, które mają znaczenie
Shadow

W Myślenicach, dwóch kandydatów na burmistrza, z zarzutami prokuratorskimi!

W Myślenicach, dwóch kandydatów na burmistrza, z zarzutami prokuratorskimi!

Nie ma chyba takiego miasta w Polsce, w którym o fotel burmistrza ubiegało by się dwóch kandydatów z zarzutami postawionymi przez prokuraturę. To niewiarygodna sytuacja, jednak ma ona miejsce właśnie w Myślenicach. W ostatnich dniach, zarejestrowano komitety wyborcze różnych partii i kandydatów niezależnych. Niezwykła sytuacja ma miejsce w przypadku komitetu Koalicji Obywatelskiej, gdzie lokalna przewodnicząca struktur partii Platforma Obywatelska, ubiegać się będzie o fotel burmistrza Miasta i Gminy Myślenice. Znana z kontrowersyjnych wystąpień pani Ewa Wincenciak-Walas, która jak wyjaśnił prokurator Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach, że zarówno myślenicka prokuratura rejonowa, jak i kielecka – okręgowa, wszczęły swoje postępowania w tej samej sprawie. Ewa W.-W. była przesłuchiwana w kieleckiej prokuraturze w połowie marca 2023 i to tam usłyszała zarzut „mataczenia”.

Prok. Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach: Podejrzanej przedstawiono zarzut, że w dniu 8 września 2022 r. w Stróży, w woj. małopolskim, działając wspólnie i w porozumieniu z Mateuszem M., tworzyła fałszywe dowody w celu skierowania ścigania o wykroczenie drogowe przeciwko innej osobie niż faktyczny sprawca, nakłaniając Mateusza M. do podania niezgodnych z rzeczywistością faktów, co do kierowania przez niego samochodem uczestniczącym w tym zdarzeniu drogowym oraz, podstępnie wprowadzając w błąd funkcjonariuszy Policji wykonujących czynności na miejscu tego zdarzenia drogowego, wskazała Mateusza M., jako osobę kierującą samochodem, wbrew posiadanej przez nią wiedzy o faktycznym kierującym, czym usiłowała wyłudzić od tych funkcjonariuszy publicznych poświadczenie nieprawdy w postaci wystawienia mandatu karnego dla Mateusza M. za wykroczenie drogowe, pomimo że nie był jego sprawcą, tj. o przestępstwo z art. 235 k.k. i art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 272 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k..

(więcej na ten temat, pisaliśmy tutaj: Wolność słowa, w oczach pani Ewy Wincenciak Walas. – kmy.info )

Kolejną osobą jest były burmistrz Myślenic, Maciej Ostrowski obecnie związany z partią PSL i Polska 2050, startujący z własnego komitetu, który już w przeszłości był przez prokuraturę oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej (czytaj „łapówki”), jednak sąd umorzył sprawę, twierdząc, że był to czyn o niskiej szkodliwości społecznej. Czyli fakt miał miejsce, jednak nie skazano byłego burmistrza. Ciekawe, czy każdy może liczyć na takie łaskawe traktowanie przez sądy i brać „łapówki” bez konsekwencji. Obecnie pan Maciej O., jest oskarżony i odpowiedzialny, za zburzenie zabytkowej szkoły w Krzyszkowicach, a sprawa toczy się przed sądem.

Jak czytamy, w uzasadnieniu: „Wobec uznania podniesionych zarzutów za zasadne, wniosek o uchylenie wyroku i przekazanie do ponownego rozpatrzenia jest w pełni zasadny. Podstawą uchylenia zaskarżonego wyroku jest art. 454 § 1 k.p.k. Wyrażona w nim reguła ne peius nie pozwala Sądowi Okręgowemu skazać oskarżonego, który został uniewinniony w pierwszej instancji. W okolicznościach niniejszych sprawy w ocenie Sądu Odwoławczego zgromadzony materiał dowodowy w pełni potwierdza dopuszczenie się przez oskarżonego zarzucanego mu czynu zabronionego i powinien stanowić podstawę ustaleń faktycznych zmierzających do uznania winy oskarżonego Macieja Ostrowskiego w tym zakresie, a tym samym jego skazania.”

To wręcz oburzające, jak lekceważące jest podejście tych osób do obowiązującego w Polsce prawa, a tym bardziej do wyborców, w imię swoich prywatnych i partyjnych interesów. Warto więc wiedzieć z kim ma się do czynienia i o tym pamiętać przed głosowaniem na burmistrza. Ostatecznie, w sprawie tych osób to sąd podejmie decyzję, jednak niesmak pozostaje.

Foto. Facebook

Dodaj komentarz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka).
Regulamin Serwisu
AKCEPTUJĘ