wtorek, 18 czerwcaWiadomości, które mają znaczenie
Shadow

Życie w cieniu wojny: Wyjątkowy projekt Muzeum w Myślenicach

Muzeum Niepodległości w Myślenicach serdecznie zaprasza do uczestnictwa w wyjątkowym projekcie, który będzie realizowany przez dwa nadchodzące miesiące. RODZINNA KRONIKA – wystawa i rekonstrukcja. 5 września 1939 roku Niemcy wkraczają do Myślenic. Dawne galicyjskie miasteczko zostaje włączone do Generalnego Gubernatorstwa, a dla mieszkańców rozpoczyna się niemal sześcioletni okres mroku i cierpienia. Wszędzie dookoła trwają wielkie bitwy, politycy i generałowie kreślą na mapach nowe fronty i granice, a w środku tego bezmiaru przemocy i cierpienia stoi zwykła rodzina, która stara się przeżyć i zachować swoje człowieczeństwo.

„Rodzinna kronika. Codzienność małego miasta podczas II wojny światowej”. Już 6 października 2023 roku o godzinie 17:00 w Muzeum odbędzie się wernisaż wystawy 'Rodzinna kronika. Wystawa opowiada o wojnie i okupacji widzianych oczyma przedstawicieli zwyczajnej Rodziny. Czym trapili się Ojcowie, jakie zajęcia miały Matki, jak ówczesne Dzieci odnajdywały okruchy radości w tych ciężkich czasach i kogo opłakiwały Babcie? Ich historie zostały wzbogacone o oryginalne relacje mieszkańców Myślenic z czasów wojny oraz o zdjęcia, grafiki, scenografię i eksponaty ilustrujące życie codzienne w okupowanym mieście.

Projekt „Rodzinna kronika” został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

„Za Niemca Dzień z życia miasta podczas II wojny światowej”. Już 7 października 2023 roku Muzeum zaprasza na myślenicki Rynek na wydarzenie plenerowe, które cofnie uczestników o 80 lat wstecz, do roku 1943. Wydarzenie będzie miało udział różnych grup rekonstrukcji historycznej oraz oferować warsztaty i grę fabularną, aby przybliżyć, jak wyglądała codzienność mieszkańców Myślenic podczas niemieckiej okupacji. W programie między innymi pokaz historycznej mody (z lat 30. i 40.), wystawa zabytkowych rowerów, ekspozycja szpitala polowego, przejażdżki zabytkowym samochodem i koncert kapeli podwórkowej. Na odwiedzających czekać będzie również stanowisko Miejskiej Biblioteki Publicznej i Koła Gospodyń Wiejskich „Dworzanki” w Krzyszkowicach.

Foto: Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Dodaj komentarz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka).
Regulamin Serwisu
AKCEPTUJĘ