sobota, 27 lipcaWiadomości, które mają znaczenie
Shadow

XIV Muchowy Puchar Sanu: Sukcesy wędkarskie

Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Krośnie, na zlecenie Zarządu Głównego PZW, zorganizował w dniach 17-19 maja 2024 roku, Zawody Muchowe – „XIV Muchowy Puchar Sanu firmy TRAPER 2024” zaliczane do Grand Prix Polski w wędkarstwie muchowym w kategorii seniorów i juniorów. Koło PZW Myślenice wystawiło stałą drużynę: Łukasz Ostafin, Marcin Słomka i Mariusz Szlachetka. Dodatkowo w drużynie O/PZW Kraków – 3 Koła wystartował Grzegorz Skurzyński.

Baza znajdowała się w OW Uroczysko w Zwierzyniu. Stan wody w Sanie – 3 m³/s, a w zbiorniku Myczkowce spore wahnięcia stanu – do 1,5 m dziennie. Zaliczanymi do punktacji były, rzeka San: pstrąg i kleń, zbiornik Myczkowce: wszystkie gatunki ryb nie objęte okresem ochronnym.

W zmaganiach udział wzięło 95 zawodników w kategorii senior i 14 juniorów. Całość składała się z trzech, trzygodzinnych tur, z czego dwie rozegrały się w sobotę 18.05 a jedna w niedzielę 19.05.

Mariusz wylosował sektory A,B,C; Łukasz B,C,A; Marcin C,A,B, a Grzesiek A,C,B. Zmagania rozpoczęły się w sobotę rano, a pierwsze wyniki ukazały się już o 13:00. Mariusz łowiąc 2 ryby zajął 22 pozycję w sektorze A, Grzesiek z 5 rybami 9 miejsce w tym samym sektorze, Łukasz 8 ryby i 3 miejsce w B, Marcin 3 ryby i 14 miejsce w C. Kilka godzin przerwy pozwoliło na zjedzenie posiłku, przewiązanie przyponów, wymianę spostrzeżeń i przejazd na stanowisko II tury. Rozpoczęła się ona o 15:30, a po 3 godzinach przyszły pierwsze informacje, które potwierdziły późniejsze, oficjalne wyniki. Marcin złowił 1 rybę i zajął 30 miejsce w sektorze A, Mariusz – 3 ryby i 19 miejsce w B, Łukasz 7 ryb i 7 miejsce w sektorze C, a Grzesiek łowiąc 11 ryb wygrał ten sektor.

Pierwszy dzień team z Myślenic ukończył na 14 miejscu wśród drużyn, a zespół Grześka na 3 pozycji. Indywidualnie: Grzesiek na 7 miejscu, Łukasz na 8, Mariusz na 66, a Marcin na 73. Sobotni wieczór poświęcono na krótką analizę, dopasowanie optymalnych muszek, grubości żyłek, przewiązaniu przyponów oraz oczywiście odpoczynek.

Niedziela rozpoczęła się trzecią turą zawodów – trzy godziny łowienia, podczas których każdy z naszych dał z siebie wszystko. Około godziny 12:30 ukazały się wyniki: Łukasz złowił 2 ryby i zajął 16. miejsce w sektorze A, Marcin – 10 ryb i 2. miejsce w sektorze B, Grzesiek ponownie wygrał sektor, łowiąc 11 ryb, a Mariusz z 5 rybami zajął 6. miejsce w sektorze C.

Wszystkie wyniki dały klasyfikacje indywidualną i drużynową. Indywidualnie zwyciężył Marek Walczyk (Okręg PZW Krosno 3) przed Szymonem Koniecznym (Traper Rymanów) oraz Grzegorzem Skurzyńskim (Okręg PZW Kraków – 3 Koła). Łukasz ukończył zawody na 15 miejscu, Marcin na 42, a Mariusz na 44.

Drużynówkę wygrał Okręg PZW Krosno 3 przed TRAPEREM RYMANÓW i GKWS Neptun Gdańsk. Okręg PZW Kraków s. Myślenice zajął 8 miejsce, a Okręg PZW Kraków – 3 Koła – 4 miejsce.

Podczas zawodów seniorzy złowili 1115 ryb, głownie pstrągów, ale wśród nich były również: 1 szczupak i 5 płoci. Najdłuższą rybę zawodów złowił Jarosław Duduch (GKWS Neptun Gdańsk) – szczupak o długości 78,0 cm.

Klasyfikacja juniorów przedstawiała się następująco: 1 m. Dominik Siwiński (Okręg PZW Krosno), 2 m. Jakub Janik (Okręg PZW Nowy Sącz), 3 m. Kacper Moryl (Okręg PZW Wałbrzych). Juniorzy złowili ogólnie 74 ryby, z czego najdłuższą, pstrąga potokowego o długości 38,0 cm złowił Jakub Janik (Okręg PZW Nowy Sącz).

Foto, źródło : Koło PZW Myślenice