wtorek, 18 czerwcaWiadomości, które mają znaczenie
Shadow

Magia fotografii i muzyki w MOKiS

 

Wczoraj wieczorem w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbyło się niezwykłe wydarzenie, które dostarczyło prawdziwą ucztę dla miłośników fotografii. Po kilku miesięcznej przerwie wrócił cykl „GRANY PONIEDZIAŁEK” autorstwa Piotra Dziadkowca i Rafała Podmokłego, wrócił i to z prawdziwym przytupem. To wszystko zawdzięczamy dwóm wyjątkowym wydarzeniom, które miały miejsce wczorajszego wieczoru.

Pierwszym z tych wydarzeń był wernisaż wystawy fotograficznej „Muzyka obrazu” autorstwa Stanisława Jawora. Na wystawie tej artysta uwiecznił muzyków, którzy wystąpili w poprzednich odcinkach „Granego Poniedziałku”.

To jednak nie są zwykłe fotografie, jak wyjaśniał autor tego cyklu; proces tworzenia obrazu odbywa się w całości na mokro – używając mieszanki kolodionu, eteru, etanolu oraz światłoczułych związków, które, po zanurzeniu w azotanie srebra, stają się światłoczułe. Następnie przygotowaną szklaną płytę naświetla się w miechowym aparacie, stosując bardzo dużą dawkę światła. Po naświetleniu płytę wywołuje się, polewając ją roztworem na bazie siarczanu żelaza. W rezultacie w ciągu kilkunastu sekund pojawia się obraz negatywowy, a spłukanie i zanurzenie płyty do wywoływacza odwraca proces w kolejnych kilkunastu sekundach. To proces, który można nazwać prawdziwą magią.

– Dla fotografów technika o tyle niebezpieczna, że wejście w świat mokrego kolodionu może pochłonąć wszystkie pozostałe techniki z cyfrową włącznie – podkreślał Stanisław Jawor.

Drugim wydarzeniem, które wspaniale uzupełniło wczorajszy wieczór w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, był koncert tercetu „Dariusz Fijak Trio”. Publiczność zgromadzona na koncercie miała okazję usłyszeć wielkie dzieła muzyczne, takie jak kompozycje Chopina czy Mozarta, w genialnych interpretacjach Dariusza Fijaka, wirtuoza fortepianu. Nie obawiał się on również zagrać tych utworów w typowo jazzowych aranżacjach, prezentując także swoje autorskie kompozycje.

Efekt był po prostu fenomenalny. W przerwach między utworami, autorzy „Granego Poniedziałku”, Piotr Dziadkowiec i Rafał Podmokły, prowadzili fascynujące rozmowy z artystami na temat ich twórczości, inspiracji, planów, ale przede wszystkim o muzyce.

Skład zespołu tworzą : Dariusz Fijak – fortepian, Kacper Baca – kontrabas, Gabriel Antoniak – perkusja.

Foto: Mokis Myślenice

Dodaj komentarz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka).
Regulamin Serwisu
AKCEPTUJĘ