poniedziałek, 15 lipcaWiadomości, które mają znaczenie
Shadow

Kolekcjoner tajemnic z II wojny światowej z Myślenic

27 kwietnia br., myśleniccy kryminalni na ogrodzonej, trudno dostępnej posesji, znajdującej się w otoczeniu lasu zatrzymali 57-letniego mężczyznę, mieszkańca gminy Myślenice. Na terenie jego miejsca zamieszkania funkcjonariusze odkryli znaczące ilości broni oraz amunicji różnego kalibru pochodzącej z okresu II Wojny Światowej, jak również materiały wybuchowe. Okazało się, że przez ponad 20 lat mężczyzna pozyskiwał niebezpieczne przedmioty z różnych miejsc w Polsce, a następnie przechowywał je w swoim domu jako część kolekcji.

Podczas czynności zabezpieczono pistolet maszynowy MP28, 13 sztuk elementów broni palnej, granatnik przeciwpancerny pancerfaust, 47 sztuk pocisków oraz skorup pozbawionych ładunku prochowego z zapalnikami. Znaleziono również przedmiot metalowo-betonowy w kształcie walca w bliżej nieustaloną substancją prochową, 53 sztuki amunicji różnego rodzaju i kalibru oraz 25 sztuk zapalników.

Na miejsce skierowana została grupa minersko pirotechniczna z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Niebezpieczne przedmioty zabezpieczono do dalszych badań.

Zatrzymanemu mężczyźnie został postawiony zarzut z art. 109 c Ustawy o Ochronie Zabytków i Opiece nad Zabytkami, za który grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Obecnie trwają czynności z udziałem biegłych sądowych, których opinia da odpowiedź na pytanie, czy podejrzany dopuścił się czynu z art. 171 KK (wytwarzanie lub obrót substancjami niebezpiecznymi) oraz 263 par. 2 KK (posiadanie broni palnej lub amunicji bez zezwolenia). Kolekcjonerowi może grozić kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Uwaga na niewybuchy!!!

Mimo wielu lat spędzonych głęboko w ziemi nadal mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi. Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem dotykać ani przenosić, ponieważ jakiekolwiek manipulowanie przy nim grozi wybuchem, a co za tym idzie uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią osoby przebywającej w jego pobliżu! W przypadku znalezienia niewybuchu czy amunicji należy natychmiast powiadomić Policję, a do czasu przybycia funkcjonariuszy zabezpieczyć to miejsce i nie dopuścić, by inne osoby nieświadome zagrożenia naraziły się na niebezpieczeństwo. Następnie policjanci będą zabezpieczać takie znalezisko do czasu przyjazdu specjalistycznego patrolu saperskiego, który zabierze amunicję czy niewypały do detonacji lub zneutralizuje je na miejscu.

Info: KPP Myślenice

Dodaj komentarz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka).
Regulamin Serwisu
AKCEPTUJĘ