wtorek, 18 czerwcaWiadomości, które mają znaczenie
Shadow

Rozpoczęcie remontu w kościele Narodzenia NMP

 

Rozpoczęły się prace konserwatorskie w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Myślenicach. Głównym celem jest konserwacja ścian, sklepień prezbiterium oraz nawy wraz z przywróceniem polichromii, które kiedyś zdobiły tę świątynię.

Koszt tej inwestycji to 2,2 mln zł, z czego 1,1 mln zł to dotacja z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dotację pozyskała gmina Myślenice, a umowę o udzielenie jej parafii podpisali w minionym tygodniu burmistrz Jarosław Szlachetka i proboszcz Zdzisław Balon. Tego samego dnia proboszcz podpisał zaś umowę z wykonawcą prac, którym będzie firma Piotr Dobrzański ABBAS.

Zakończenie prac planowane jest na koniec 2024 roku. Prace będą prowadzone etapami, tak aby przez cały ten czas w kościele można było odprawiać nabożeństwa.

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach już w 2025 roku będzie obchodzić jubileusz 700-lecia istnienia oraz 560-lecia budowy obecnego kościoła, w związku z tym ważna jest renowacja świątyni, na którą pozyskaliśmy środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. W ramach tej inwestycji wykonany zostanie szereg prac skupiający się na konserwacji ścian i sklepień prezbiterium, nawy kościoła parafialnego oraz odtworzenie historycznej polichromii tego miejsca. Wspomniane sanktuarium stanowi integralną część naszego miasta i jego historii, będąc świadectwem minionych wieków oraz zmian, jakie zachodziły na przestrzeni lat, dlatego też zależy nam by budowla jak najdłużej pozostawała w jak najlepszym stanie – powiedział burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka.

Foto: Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej

Dodaj komentarz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka).
Regulamin Serwisu
AKCEPTUJĘ