poniedziałek, 15 lipcaWiadomości, które mają znaczenie
Shadow

Umowa dotacyjna na renowację Kościoła p.w. św. Klemensa w Trzemeśni

 

Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka podpisał umowę z księdzem proboszczem Parafii św. Klemensa Papieża i Męczennika w Trzemeśni na udzielenie dotacji celowej na realizację prac w zabytkowym Kościele p.w. św. Klemensa w Trzemeśni. Na ten cel Gmina Myślenice pozyskała środki z Rządowego Programu Ochrony Zabytków w wysokości 483 346,07 zł.

Zgodnie z uchwałą podjętą przez radnych Rady Miejskiej w Myślenicach, w związku z zadaniem „Renowacja zabytkowej polichromii prezbiterium Kościoła św. Klemensa w Trzemeśni”, budżet Gminy Myślenice został dostosowany, aby pokryć część kosztów związanych z prowadzeniem prac restauratorskich. Gmina pozyskała również rządowe dofinansowanie na ten cel.

– Bardzo się cieszę, nasz samorząd pomoże w renowacji polichromii w zabytkowym kościele pw. Świętego Klemensa w Trzemeśni. Dzięki naszemu zaangażowaniu w pozyskanie środków z Rządowego Programu Ochrony Zabytków, podejmujemy istotny krok w zachowaniu dziedzictwa kulturowego i odnowę polichromii w zabytkowym kościele. To inwestycja nie tylko w materialne dobro, ale przede wszystkim w ducha i dziedzictwo miejscowości Trzemeśnia. Dzięki temu przedsięwzięciu, Trzemeśnia będzie mogła cieszyć się odrestaurowanym kościołem, stanowiącym ważny element historii parafii pw. Świętego Klemensa w Trzemeśni – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Całość inwestycji po postępowaniu zakupowym kosztować będzie 580 038,48 zł, przy czym kwota promesy z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Polski Ład wyniesie 483 346,07 zł, natomiast zaplanowany wkład Parafii św. Klemensa Papieża i Męczennika w Trzemeśni to 96 692,41 zł. Planowany termin zakończenia prac to 30 kwietnia 2025 r. Umowa z wykonawcą zostanie podpisana 2 kwietnia 2025 r,.

Drewniany kościół św. Klemensa w Trzemeśni koło Myślenic został zbudowany około 1780 roku po zniszczeniu poprzedniej świątyni przez powódź. To jednonawowa budowla z prezbiterium, zakrystią i lożą kolatorską na piętrze. Wewnątrz bogata polichromia z XX wieku i wyposażenie w stylu barokowym oraz rokokowym, zawierające również starsze elementy. Kościół św. Klemensa w Trzemeśni to jeden z najcenniejszych zabytków kulturowego dziedzictwa Gminy Myślenice.

Foto: UMIG Myślenice 

Dodaj komentarz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka).
Regulamin Serwisu
AKCEPTUJĘ