sobota, 27 lipcaWiadomości, które mają znaczenie
Shadow

Triumfy Myślenickiej Akademii Karate Byakko na Mistrzostwach Europy w Budapeszcie

W poprzednim roku (listopad 2022) najbardziej prestiżowe wydarzenie na kontynencie odbyło się właśnie w Myślenicach, zorganizowane przez Myślenicką Akademię Karate Byakko oraz International Karate Organization Poland. Teraz cała uwaga europejskich karateków skierowana jest na Węgry. W dniach 9-10 grudnia 2023 roku stolicą Pucharu Europy i Mistrzostw Europy Open był Budapeszt. Impreza zgromadziła ponad 650 utalentowanych zawodników z 20 różnych państw, tworząc atmosferę pełną pasji i sportowej rywalizacji.

Myślenickie tygrysy przygotowywały się do tego wydarzenia od wielu tygodni. To był czas intensywnych treningów, doskonalenia formy oraz analiz. Wysoki poziom przygotowań zaowocował sukcesem, gdyż Myślenicka Akademia Karate Byakko zdobyła aż 5 pucharów!W kategorii Mistrzostw Europy bez podziału na kategorie wagowe sensei Iwona Maksimowska zaimponowała, zwyciężając w pierwszej walce z zawodniczką z Turcji oraz stoczyła zwycięski pojedynek z reprezentantką gospodarzy.

Choć niejednogłośna decyzja sędziów pozbawiła ją zwycięstwa w trzecim pojedynku z zawodniczką z Mołdawii, zajęła zaszczytne 7. miejsce spośród 26 zawodniczek. Sensei Andrzej Winiarski również zasłużył na uznanie, wygrywając imponująco walkę eliminacyjną przed czasem z zawodnikiem gospodarzy. Niemniej jednak drugi pojedynek z zawodnikiem z Niemiec zakończył się niejednogłośną przegraną według sędziów, co ostatecznie zakończyło jego udział w turnieju na etapie najlepszej 16-tki Europy.

W Pucharze Europy myślenicka drużyna zdobyła kilka kolejnych wyróżnień. Sensei Marcin Sturgulewski zwyciężył w kata seniorów, a Janek Waniewski, obecnie trenujący w Byakko, zajął trzecie miejsce pośród 37 zawodników, reprezentując klub karate kyokushin. Matylda Szwab zdobyła drugie miejsce w kategorii 10-11 lat -40 kg, wygrywając 3 walki, m.in. z podwójną mistrzynią Europy z Mołdawii. Adrian Paszkowski zdobył trzecie miejsce w kategorii 16-17 lat -60kg po dwóch walkach (w tym jednej wygranej przed czasem), a Wojtek Swachta zajął trzecie miejsce w kategorii 10-11 lat -30 kg wygrywając dwie walki.

Julia Wielgus dwie walki eliminacyjne wygrała przed czasem, jednak w ćwierćfinale uległa późniejszej Mistrzyni swojej kategorii. Mieszko Fąfara i Mikołaj Śliwa zdobyli zwycięstwa przed czasem w walkach eliminacyjnych. Liliana Sidor zajęła piąte miejsce w finale kategorii kata, a Miłosz Pilch oraz Bartek Swachta znaleźli się w pierwszej dziesiątce, dodając tym samym kolejne powody do dumy.