wtorek, 25 czerwcaWiadomości, które mają znaczenie
Shadow

Ptasia grypa w Myślenicach

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Myślenicach informuje o wystąpieniu wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). 15 maja 2023 roku stwierdzono obecność HPAI u ptaków dzikich – rybitw rzecznych znalezionych i zebranych z jeziora Dobczyckiego w miejscowości Droginia. Obszar zagrożony wystąpieniem tej choroby obejmie powiat Myślenicki i sąsiednie powiaty. Właściwy wojewoda określi obszar zagrożony i wprowadzi nakazy i zakazy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Równocześnie obowiązują przepisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2022 r. dotyczące zarządzania środkami w przypadku wystąpienia HPAI. W obszarze zagrożonym konieczne jest utrzymywanie drobiu i innych ptaków w zamkniętych pomieszczeniach oraz karmienie i pojenie ich wewnątrz tych pomieszczeń. Należy również zastosować środki dezynfekcji na wejściu do budynków, gdzie przebywa drób. Mogą wystąpić ograniczenia w przemieszczaniu drobiu.

W przypadku wystąpienia objawów u drobiu, należy niezwłocznie powiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii w Myślenicach, wójta (burmistrza, prezydenta miasta) lub najbliższą lecznicę dla zwierząt.

Foto: redakcja

Nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka).
Regulamin Serwisu
AKCEPTUJĘ