wtorek, 18 czerwcaWiadomości, które mają znaczenie
Shadow

Oszustwo w Myślenicach: Uważaj na fałszywych pracowników banku!

 

Ostrzegamy przed przestępcami podszywającymi się pod pracowników banku. Grupki oszustów używają podstępnego manewru, kontaktując się telefonicznie z potencjalnymi ofiarami i prezentując się jako przedstawiciele banku. W toku rozmowy oszuści wyłudzają poufne dane lub nakłaniają do dokonania nieautoryzowanych przelewów na wskazane rachunki bankowe.

Tym sposobem narażają ofiary na utratę środków zgromadzonych na kontach lub na zaciągnięcie niechcianych kredytów gotówkowych. Policja w Myślenicach otrzymuje regularne doniesienia o próbach oszustw związanych z podszywaniem się „pod pracowników banku”. 

Niedawno mieszkaniec Myślenic padł ofiarą tego typu przestępstwa, tracąc ponad 50 000 zł z własnego rachunku bankowego. W wyniku działań policji udało się zatrzymać sprawców, obecnie przebywających w areszcie.

Jak to wygląda w praktyce? – Oszust dzwoni do danej osoby i podając się za pracownika banku lub osobę reprezentująca inną instytucję finansową informuje o niepokojących transferach pieniężnych na koncie ofiary. Aby zapobiec rzekomej kradzieży pieniędzy „konsultant” poleca wypłatę środków z naszego konta i przelanie ich na wskazany przez niego numer rachunku bankowego lub zainstalowanie specjalnego oprogramowania, dzięki któremu nie padniemy ofiarą takiego przestępstwa albo jak w opisanym poniżej przypadku – wygenerowaniu kodów BLIK i przekazaniu ich ”pracownikowi banku”.

W konkretnym incydencie w Myślenicach nieznana kobieta zadzwoniła do mężczyzny, podszywając się pod pracownika banku. Numer telefonu wskazywał na to, że pochodził on od prawdziwej instytucji finansowej, co zwiększyło wiarygodność oszusta. Podając się za „konsultantkę”, informowała go o rzekomym zagrożeniu dla jego środków. Przekonany o ochronie swoich oszczędności, mężczyzna przelał środki na „bezpieczny” rachunek, straciwszy w rezultacie ponad 50 000 złotych.

Na skutek szybkich działań policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach zatrzymane zostały dwie osoby, które pomagały oszukać mieszkańca Myślenic. 20 – letni obywatel Ukrainy i jego 21 – letnia wspólniczka zostali zatrzymani, a Sąd Rejonowy w Myślenicach zastosował dla nich 3 – miesięczny areszt.

Pamiętaj!

Nigdy nie udostępniaj nikomu nieznajomemu danych do platformy bankowości internetowej, informacji o karcie płatniczej, ani kodów PIN czy BLIK. Te poufne dane powinny pozostawać jedynie w rękach ich właścicieli, a rzeczywisty pracownik banku nigdy nie prosi o ich ujawnienie.

Informacje: KPP Myślenice

 

Dodaj komentarz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka).
Regulamin Serwisu
AKCEPTUJĘ