piątek, 20 wrześniaWiadomości, które mają znaczenie
Shadow

Orkiestra Polish Art Philharmonic i Przyjaciele zapraszają na koncert charytatywny

 

Orkiestra Polish Art Philharmonic, Opera Krakowska i Fundacja „Twoja kultura” zapraszają na koncert charytatywny „Dar serca dla Pauliny Bujok”. Koncert odbędzie się 5 lutego w Operze Krakowskiej o godzinie 19.30.

Wystąpią: Dyrygent Michał Maciaszczyk, sopran Edyta Piasecka, fortepian Włodek Pawlik, Kapela Ciupaga, Kamila Klimczak.

Całkowity dochód z biletów oraz innych inicjatyw zostanie przeznaczony na sfinansowanie kosztów leczenia oraz rehabilitacji Pauliny Bujok – skrzypaczki i nauczycielki, doktorantki Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

W 2022 roku ukończyła studia podyplomowe w specjalności skrzypce na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Od 2018 roku prowadzi klasę skrzypiec w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu oraz w jej filii w Rabce-Zdrój. W 2023 roku rozpoczęła działalność pedagogiczną w Prywatnej Profesjonalnej Szkole Muzycznej I stopnia im. Aleksandra Dębskiego w Krakowie. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów muzycznych jako solistka i kameralistka. Koncertowała na licznych festiwalach i tournee w Polsce oraz za granicą m.in. w Korei Południowej, Niemczech, Austrii, krajach Beneluksu, Grecji, na Malcie i we Włoszech jako solistka, kameralistka i członkini orkiestr. W szczególny sposób jej działalność muzyczna związana jest z myślenicką orkiestrą Polish Art Philharmonic oraz z siostrą pianistką Weroniką Bujok.

Paulina Bujok długi czas miała kłopoty z chodzeniem i ogólną kondycją fizyczną. Po wnikliwych badaniach w grudniu 2021 roku padła diagnoza o dużym guzie śródrdzeniowym na poziomie C7-Th2/3 tzn. na pograniczu odcinków szyjnego i piersiowego. Guz umiejscowiony wewnątrz rdzenia kręgowego siał spustoszenie w jej układzie nerwowym pogłębiając kłopoty z chodzeniem. Liczne konsultacje z Profesorami w kraju i za granicą mówiły jasno o ogromnym ryzyku jakim jest obarczona operacja jak i o fatalnych skutkach postępów choroby w przypadku niepodjęcia się operacji. Lekarze po wglądzie w wyniki badań dziwią się, że Paulina o własnych siłach dotarła do gabinetu i że swobodnie rusza rękami – guz bowiem powinien już na tamten moment silnie oddziaływać na ręce blokując możliwości ruchowe. Kiedy problemy z chodzeniem stały się na tyle dokuczliwe, że uniemożliwiały codziennie funkcjonowanie, pracę i koncertowanie stało się jasne, że choroba zaczęła się pogłębiać. Trzeba było działać szybko – liczył się czas.

Operacja choć ryzykowna dawała szansę na zatrzymanie postępów choroby. Operacji podjął się neurochirurg Prof. dr hab. n.med. Andrzej Maciejczak wraz zespołem Oddziału Neurochirurgii w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie. Zaraz przed operacją Profesor jeszcze raz uświadomił o ryzyku jakim była możliwa niezdolność poruszania rękami po operacji. Skomplikowana operacja miała miejsce 6 listopada 2023 roku. Guz został usunięty w całości. Po wybudzeniu okazało się, że Paulina zupełnie nie jest w stanie poruszyć nogami, natomiast ręce są sprawne (!). Takiej wersji Profesor nie potrafił wytłumaczyć – było to najmniej prawdopodobne, ponieważ w pierwszej kolejności spodziewano się niesprawności w rękach. Paulina od 14 listopada 2023 roku przebywa na oddziale rehabilitacji wcześniej wspomnianego Szpitala w Tarnowie. Rozgrywa się tam wytrwała walka o jej powrót do sprawności. Trwa proces pooperacyjnej rekonwalescencji oraz żmudna rehabilitacja. Na ten moment Paulina porusza się na wózku inwalidzkim.

Cele zbiórki:

– Na rehabilitacje oraz potrzebne dalsze leczenie.

– Na sprzęt do rehabilitacji i wszelkie rzeczy, które pomogą w codziennym funkcjonowaniu.

– Wsparcie na czas braku pracy i możliwości występowania na scenie.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka).
Regulamin Serwisu
AKCEPTUJĘ