wtorek, 18 czerwcaWiadomości, które mają znaczenie
Shadow

Innowacje w Małopolskich Liniach Dowozowych: Nowe Udogodnienia dla Podróżujących!

 

Na Myślenickim Dworcu Autobusowym odbyła się konferencja prasowa, poświęcona działalności i rozwojowi Małopolskich Linii Dowozowych operujących w aglomeracji krakowskiej oraz w sąsiednich miejscowościach, włączając w to Myślenice. W wydarzeniu wzięli udział m.in. wicemarszałek Łukasz Smółka, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Robert Bylica, burmistrz Miasta i Gminy Myślenic Jarosław Szlachetka wraz ze swoim zastępcą Mateuszem Sudrem oraz sekretarzem Gminy Myślenice, Robertem Pitalą .

Podczas wydarzenia na dworcu w Myślenicach Krystian Zieliński – zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury Drogowej i Transportu UMWM oraz Peter Jančovič – Pełnomocnik Zarządu Koleje Małopolskie Sp. z o.o., zaprezentowali nowy autobus hybrydowy Małopolskich Kolei Dowozowych.

– Z myślą o mieszkańcach naszego regionu stawiamy na rozwój zintegrowanego transportu zbiorowego i bardzo się cieszę, że w Myślenicach możemy zaprezentować nowy autobus Małopolskich Linii Dowozowych. Obecnie z Myślenic można dojechać naszymi autobusami do Krakowa, Wieliczki, czy to Mszany. To efekt dobrej współpracy Samorządu Województwa Małopolskiego z gminą Myślenice. Wsłuchujemy się też w głosy mieszkańców i motywuje nas to do działania. Ważna jest też współpraca z prywatnymi przewoźnikami – bez nich nie mógłby być realizowany transport na najwyższym poziomie. Mieszkańcy Myślenic mogą też korzystać z biletu zintegrowanego i swobodnie podróżować po całej Małopolsce. Mam też dobrą informację dla uczniów, ponieważ od pierwszego dnia ferii mogą za złotówkę jeździć po naszym regionie – powiedział wicemarszałek Łukasz Smółka.

Od 2019 roku, kiedy weszła w życie ustawa o Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, Województwo Małopolskie systematycznie zwiększa liczbę Małopolskich Linii Dowozowych. W 2023 roku uruchomiono 39 linii, finansowanych ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, Budżetu Województwa oraz środków przekazanych przez samorządy lokalne, co umożliwiło przewiezienie ponad 2 milionów pasażerów w regionie.

W 2024 roku jest zaplanowane uruchomienie w Małopolsce aż 50 linii użyteczności publicznej, za rekordową kwotę dofinansowania w wysokości ponad 44 mln zł. Od 2023 roku operatorem wszystkich linii uruchamianych przez województwo są Koleje Małopolskie Sp. z o.o. – rozwój siatki połączeń w ramach marki Małopolskich Linii Dowozowych (MLD) jest kolejnym etapem budowania spójnego systemu transportu publicznego na terenie Województwa Małopolskiego. Ponadto wszystkie pojazdy, którymi wykonywane są przewozy wojewódzkie wyróżniają się jednolitym brandingiem. W grudniu 2023 roku na trasach Małopolskich Linii Dowozowych wprowadzono 7 nowych autobusów hybrydowych. Autobusy te zakupiono w ramach Małopolskiej Tarczy Humanitarnej, a całkowita wartość projektu wyniosła ponad 11,5 mln zł, z czego 9,5 mln zł to dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

Zakupione autobusy hybrydowe rozszerzają ofertę przewozową, podnosząc standard podróży i stanowiąc krok w kierunku jeszcze bardziej ekologicznego transportu. Nowe pojazdy obsługują pasażerów na wybranych trasach, z których jedna prowadzi z Myślenic do Krakowa.

– Sprawnie działająca komunikacja miejska niezwykle leży na sercu nam jako samorządowcom, ponieważ ma bezpośredni wpływ na komfort życia mieszkańców naszej gminy. Dzięki owocnej współpracy z Zarządem Województwa Małopolskiego oraz spółki Koleje Małopolskie, wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom, uruchomiliśmy cztery linie dowozowe na trasach Myślenice-Kraków, Myślenice-Wieliczka przez Świątniki Górne oraz przez Borzęte i Myślenice przez Wiśniową do Mszany Dolnej. Połączenia te cieszą się dużym zainteresowaniem, a pasażerowie mogą bez problemu dostać się do pracy, szkoły czy na uczelnię w okolicznych miejscowościach czy w samym Krakowie. Tylko w ubiegłym roku przewiezionych zostało 360 tys. pasażerów, co doskonale pokazuje jak duże jest zapotrzebowanie na dobrze funkcjonującą komunikację autobusową. Liczę na to, że dzięki nowoczesnym pojazdom hybrydowym oraz innym udogodnieniom, takim jak chociażby wysokopojemny autobus przegubowy, nasi mieszkańcy jeszcze chętniej będą korzystać z Małopolskich Linii Dowozowych, a współpraca z Zarządem Województwa Małopolskiego oraz spółką „Koleje Małopolskie” będzie nieustannie się rozwijać, co wreszcie doprowadzi do utworzenia wyczekiwanego połączenia kolejowego – powiedział burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Jarosław Szlachetka.

W 2024 roku na terenie aglomeracji będzie funkcjonowało 17 linii użyteczności publicznej, w tym 4 połączą Myślenice z pobliskimi miejscowościami: Myślenice – Kraków (A1), Myślenice – Świątniki Górne – Wieliczka (A2), Myślenice – Borzęta – Wieliczka (A16), Myślenice – Wiśniowa – Mszana Dolna (A11). Pasażerowie linii A1 z Myślenic do Krakowa od stycznia obsługiwani są nowoczesnym autobusem hybrydowym, a w najbliższych dniach czeka ich kolejna niespodzianka – na linię skierowany zostanie wysokopojemny autobus przegubowy. Dzięki wprowadzeniu Biletu Zintegrowanego mieszkańcy gminy Myślenice mogą na jednym bilecie dojechać do Krakowa gdzie mogą przesiąść się na komunikację miejską i kontynuować podróż bez potrzeby zakupu dodatkowych biletów. Cena Biletu Zintegrowanego (miesięczny) w IV strefie wynosi 295 zł i obowiązują wszystkie ulgi ustawowe.

Największym węzłem przesiadkowym jest stacja kolejowa w Wieliczce, do której kursuje 7 linii autobusowych: z Myślenic (2 linie przez Świątniki oraz Borzęta), Dobczyc, Łapanowa, Limanowej, Szczyrzyca oraz Siedlca. Dzięki ofercie Biletu Metropolitarnego, pasażerowie z Wieliczki mogą kontynuować podróż pociągiem bez potrzeby zakupu dodatkowego biletu. Natomiast do krakowskiego Małopolskiego Dworca Autobusowego MDA dowożeni są pasażerowie z Olkusza (przez Trzyciąż oraz Sułoszową), Myślenic, Spytkowic oraz Baczyna. Należy też przypomnieć, że w 2019 uruchomiono pierwszą wojewódzką linię dowozową do stacji kolejowej, a była to linia Olkusz – Krzeszowice.

Aby zachęcić dzieci i młodzież do korzystania z transportu kolejowego oraz promować kolej jako ekologiczny środek transportu, Zarząd Województwa Małopolskiego postanowił wprowadzić „Małopolski bilet na ferie” w pociągach organizowanych przez Województwo Małopolskie podczas ferii zimowych w Małopolsce, tj. od 10 lutego do 25 lutego 2024 roku. Ta oferta będzie dostępna również dla młodych pasażerów z terenu Gminy Myślenice.

Bilet umożliwia nieograniczoną liczbę przejazdów wszystkimi pociągami obsługiwanymi przez przewoźników kolejowych na terenie województwa małopolskiego, w tym pociągami Kolei Małopolskich sp. z o.o., POLREGIO S.A., oraz pociągami osobowymi „Koleje Śląskie” sp. z o.o. na trasach Katowice – Kraków oraz Katowice – Zakopane. Bilety są także ważne dla przejazdów autobusami w ramach „Małopolskich Linii Dowozowych”. Opłata za bilet wynosi 1,00 zł, niezależnie od odległości podróży. Do skorzystania z tej oferty uprawnione są dzieci i młodzież szkolna na podstawie ważnego dokumentu uprawniającego do ulgowego przejazdu.

– Z myślą o potrzebach pasażerów korzystających Małopolskich Linii Dowozowych wprowadzony został bilet metropolitarny oraz bilet zintegrowany, natomiast uczniowie w trakcie ferii zimowych będą mogli skorzystać z przejazdów za złotówkę. Kolejne dobre informacje dotyczą wprowadzenia na najbardziej oblegane trasy, nowoczesnego autobusu przegubowego. Pomoc ze strony Województwa Małopolskiego, a przede wszystkim determinacja obecnej władzy w Myślenicach doprowadziły do tego, czego nie udało się dokonać w poprzednich latach czyli wprowadzenia wspomnianych autobusów. Obecnie kursuje 150 kursów tygodniowo, 25 kursów dziennie, a nieznacznie mniej w weekendy. Cieszy fakt, że zrealizowano to, co jeszcze w 2018/2019 roku wydawało się mieszkańcom niemożliwe – powiedział Sejmiku Województwa Małopolskiego, Robert Bylica.

Oferta okresowych Biletów Metropolitalnych i Małopolskich Biletów Zintegrowanych polega na wzajemnym honorowaniu ww. biletów zakupionych w systemie Małopolska Karta Aglomeracyjna – także w aplikacji iMKA oraz za pośrednictwem kanałów sprzedaży Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Nową ofertą biletową objęty został cały obszar, na którym wykonywane są przewozy organizowane przez Miasto Kraków oraz Województwo Małopolskie i wybrane gminy organizujące gminne linie autobusowe.

Każdy z ww. biletów uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów, w wyznaczonej strefie, rozkładowymi pociągami organizowanymi przez Województwo Małopolskie tj. pociągami obsługiwanymi przez Koleje Małopolskie sp. z o.o., Polregio S.A. i Koleje Śląskie sp. z o.o., a także swobodnego korzystania ze wszystkich połączeń tramwajowych i autobusowych organizowanych przez Miasto Kraków w ramach systemu Komunikacji Miejskiej w Krakowie oraz połączeń autobusowych organizowanych przez Województwo Małopolskie (Małopolskie Linie Dowozowe) i gminy Wieliczka (system Wielickiej Komunikacji Miejskiej), Michałowice, Niepołomice, Skawina, Wielka Wieś i Zielonki.

Źródła: UMIG Myślenice

Dodaj komentarz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka).
Regulamin Serwisu
AKCEPTUJĘ