poniedziałek, 15 lipcaWiadomości, które mają znaczenie
Shadow

Nowa linia kolejowa z Krakowa do Myślenic: Umowa podpisana

 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na zaprojektowanie nowej linii kolejowej Kraków-Myślenice. To jedna z trzech inwestycji planowanych w Małopolsce w ramach rządowego „Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 roku”.

Umowa podpisana przez PLK SA z konsorcjum firm BBF Sp. z o.o. i IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo Sp. z o.o. wynosi przeszło 22 miliony złotych netto. Zakłada ona sporządzenie dokumentacji projektowej oraz pełnienie nadzoru autorskiego podczas budowy nowej linii kolejowej z Krakowa do Myślenic. Wykonawcy będą mieli 35 miesięcy na przygotowanie projektu.

– To wyjątkowy i milowy moment w historii Myślenic i całej okolicy! Rozpoczynamy projektowanie nowej linii kolejowej z Krakowa do Myślenic. Ogromnie się cieszę, że się udało doprowadzić do tego momentu. PKP PLK podpisała umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej dla zadania „Budowa połączenia kolejowego Kraków – Myślenice”. Dzięki kolei naszym mieszkańcom zapewnimy szybki, bezpieczny i ekologiczny transport kolejowy na linii Myślenice – Kraków w codziennych podróżach do szkoły, na studia, do pracy czy do instytucji publicznych. To kolejne konkrety, kolejna sprawa deklarowana przeze mnie, która została doprowadzona do finalizacji. Kolej na Myślenice! Kolej na nas! – komentuje burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka.

Projektanci mają zadanie przygotować inwestycję polegającą na budowie linii kolejowej między Swoszowicami w Krakowie a centrum Myślenic, o długości około 22 km. Tor będzie prowadzony pod ziemią na dwóch fragmentach, z nowymi wiaduktami i mostami. Bezkolizyjne skrzyżowania zapewnią bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Dostęp do pociągów będzie ułatwiony dla mieszkańców Myślenic oraz trzech podkrakowskich gmin, łącznie około 72 tys. osób.

Na trasie pojawią się przystanki: Lusina, Konary, Olszowice, Kąty, Krzyszkowice, Polanka, oraz stacja Myślenice, dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Pociągi będą poruszały się z prędkością do 120 km/h w terenie podgórskim, skracając czas podróży z Krakowa Głównego do Myślenic do około 40 minut.

Foto: redakcja

Dodaj komentarz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka).
Regulamin Serwisu
AKCEPTUJĘ