środa, 13 listopadaWiadomości, które mają znaczenie
Shadow

Muzeum Niepodległości w Myślenicach zaprasza

 

Muzeum Niepodległości w Myślenicach przygotowało dwa ważne wydarzenia, na które serdecznie zaprasza:

   1. Sztuka okopowa – wystawa czasowa, która zaprezentuje największą kolekcję sztuki okopowej w Polsce!

Wernisaż wystawy „Sztuka okopowa” odbędzie się 20 czerwca (czwartek) o godzinie 17.00. Wystawa, zorganizowana wspólnie z krakowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, będzie prezentować niemal 300 eksponatów z prywatnej kolekcji dr hab. Wiktora Szymborskiego (UJ). Ekspozycja będzie dostępna w Muzeum Niepodległości od 20 czerwca do 1 września 2024 r.

Sztuka okopowa, znana w języku angielskim jako „trench art”, to pamiątki i artefakty sztuki użytkowej stworzone przez żołnierzy lub ich spadkobierców z przedmiotów militarnych zdobytych w okopach podczas konfliktów zbrojnych. Jest to zdumiewający przykład tego, jak żołnierze od ponad stu lat starają się zachować pamięć o swoich wojennych doświadczeniach. Wśród eksponatów znajdziemy pióra z łusek karabinowych, lampki i wazony z pocisków artyleryjskich, biżuterię, zabawki dla dzieci, popielniczki, dzwonki krowie, a nawet elementy zastawy stołowej wykonane z różnych fragmentów uzbrojenia. Eksponaty te nawiązują do takich konfliktów zbrojnych jak I i II wojna światowa oraz do obecnej wojny na Ukrainie.

2.  I Czarna Niedziela w Myślenicach – Muzeum Niepodległości w Myślenicach wraz z burmistrzem Miasta i Gminy Myślenice, Jarosławem Szlachetką, zapraszają do wspólnego uczczenia 84. rocznicy I Czarnej Niedzieli w Myślenicach. Obchody zaplanowano na 23 czerwca, a ich plan przedstawia się następująco:

  • 13.00 – złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na budynku Policji (ul. Jagiellońska 1),
  • 14.00 – msza święta w intencji ofiar Czarnej Niedzieli (Sanktuarium MBM),
  • 15.00 – pokaz filmu „Rozstrzelani, aby żyć” (MNM).

Info: Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Dodaj komentarz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka).
Regulamin Serwisu
AKCEPTUJĘ