poniedziałek, 15 lipcaWiadomości, które mają znaczenie
Shadow

Modernizacja kamiennej wieży w Kościele Parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jaworniku

 

Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Jarosław Szlachetka, w obecności skarbnika Anity Kurdziel, dokonał podpisania umowy z Księdzem Proboszczem Władysławem Salawą w sprawie realizacji zadania inwestycyjnego pod nazwą: „Kompleksowa konserwacja trójkondygnacyjnej kamiennej wieży wraz z częścią nawy w budynku Kościoła Parafialnego pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Jaworniku”.

Niniejsza umowa stanowi kluczowy krok w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, Polski Ład, regulując przyznawanie dotacji na prace konserwatorskie i restauratorskie nad zabytkową wieżą kościoła Parafialnego w Jaworniku.

– Cieszę się, że pozyskane przy udziale Gminy Myślenice środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków – Polski Ład przyczynią się do modernizacji wieży kościelnej w Jaworniku. To kolejne zadanie, które pokazuje, że dbałość o zabytki, a w szczególności nasze lokalne świątynie, jest dla nas bardzo ważna! Inwestycja w Jaworniku to przecież kolejne wsparcie dla kościołów parafialnych po renowacji polichromii w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej oraz zabytkowym Kościele pw. Świętego Klemensa w Trzemeśni – mówi burmistrz Jarosław Szlachetka.

W ramach inwestycji planowana jest kompleksowa konserwacja zabytkowej wieży trójkondygnacyjnej, murowanej z kamienia, która pozwoli na zachowanie formy, rodzaju materiału, detalu oraz zapewnieni ekspozycję obiektu. Konserwacja wieży dotyczy trzech kondygnacji. Prace konserwacyjne pierwszej kondygnacji wieży obejmują ściany boczne, cokoły, gzymsy oraz elewacje frontową. Prace konserwacyjne drugiej kondygnacji obejmują elewacje boczne, gzymsy, elewację frontową oraz elewację tylną drugiej kondygnacji wieży. W ramach trzeciej kondygnacji wieży prace konserwacyjne dotyczą elewacji bocznej, gzymsy, fasadę i elewacje tylną III kondygnacji wieży.

Umowa z wykonawcą prac zostanie zawarta w dniu 16 kwietnia na kwotę całkowitą robót 534 365,27 zł. Promesa inwestycyjna pozyskana przez Gminę Myślenice z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, Polski Ład po przeprowadzonym postępowaniu zakupowym wyniosła 432 034,33 zł, natomiast wkład własny Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jaworniku wynosić będzie 102 330,94 zł. Termin realizacji zadania do 29 listopada 2024 roku.

Foto: UMIG Myślenice

Dodaj komentarz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka).
Regulamin Serwisu
AKCEPTUJĘ