piątek, 11 październikaWiadomości, które mają znaczenie
Shadow

Jan Mastela w Reprezentacji Polski na Turnieju Sumo w Japonii

 

Jan Mastela, zawodnik Dalinu Myślenice, został wybrany przez Zarząd Polskiego Związku Sumo do reprezentowania Polski podczas wyjazdu do Japonii, gdzie wziął udział w Turnieju Sumo Tradycyjnego na Wyspach Oki. Polska reprezentacja składała się z trzech zawodników, trenera Władysława Kierdelewicza oraz dyrektor Polskiego Związku Sumo, Magdaleny Pawlik.

Reprezentant Dalinu Myślenice, Jan Mastela, brał udział w zawodach, rywalizując w grupie seniorów, natomiast dwóch pozostałych zawodników – Mateusz Sawicki i Antoni Grenda – toczyli zmagania w grupie juniorów. Uczestnicy zostali zakwalifikowani do wyjazdu na podstawie dotychczasowych wyników, a dodatkowym warunkiem był brak widocznych tatuaży. Do walki stanęło ostatecznie kilkuset zawodników, wśród których Polacy byli jedyną ekipą zagraniczną. Ze względu na bardzo rozbudowany rytuał przed walkami polscy sumici w przededniu zawodów uczestniczyli w kilkugodzinnym treningu. W dniu rywalizacji zostali podzieleni na trzy grupy wiekowe: początkujący, młodzież szkolna i seniorzy. Następnie sędziowie podzielili każdą z nich na podgrupy liczące 6-8 zawodników dobranych wagowo „na oko”. W tych podgrupach (kategoriach wagowych) toczono zmagania o miano triumfatora. Aby zwyciężyć w danej grupie należało wygrać pięć walk z rzędu, co nie było łatwą sztuką, natomiast później uczestnicy nadal walczyli między sobą wg. podobnego systemu, aż do wyłonienia zwycięzcy całych zawodów. Turniej rozpoczął się w sobotę 14.09. o godz. 16,00, a zakończył się ogłoszeniem wygranego w niedzielę ok. godz. 13,20, co daje ponad 20 godzin rywalizacji.

Jan Mastela trafił do grupy liczącej sześciu uczestników. Po prezentacji wszystkich na dohyo z ubitej gliny i rytuale posypania solą, sumici przystąpili do walk. Pierwsza runda to walki towarzyskie: zwycięzca pierwszej musiał w drugiej przegrać tak, by nie było to oczywiste, że oddał wygraną. Potem nastąpiła kolejna runda, w której myśleniczanin pokonał trzech przeciwników i odniósł dwie porażki. Na tym etapie, około północy zakończył się udział Polaków, a Japończycy przez całą noc i w niedzielę rano kontynuowali walki aż do wyłonienia zwycięzcy całego turnieju. O godz. 12,20 rozpoczęła się ceremonia Hashira-nuki (noszenie zwycięzcy turnieju przez przegranych po terenie zawodów), a o godz. 13.30 nastąpił początek uroczystości zakończenia turnieju.

Tygodniowy wyjazd do Japonii obfitował także w liczne atrakcje, które obejmowały zwiedzanie Tokio i Okinoshimy, zabytkowych świątyń Chram Yamada, Chram Mizuwakasu, Chram Kasuga, oraz rezydencji rodziny Sasaki połączone z uroczystym obiadem. Polska delegacja miała również zorganizowane spotkanie z młodzieżą w gimnazjum w Okinoshimie połączone z nauką kaligrafii. W programie pobytu znalazły się też spotkania z władzami Okinoshimy, działaczami i z zawodnikami sumo. Cały archipelag wysp Oki wchodzi w skład Światowego Geoparku UNESCO i jest jedną z największych atrakcji Japonii. Przed wylotem do Polski reprezentacja spotkała się w Polskiej Ambasadzie w Tokio z Radcą Ministra Tomaszem Gwozdowskim.

Info: UMIG Myślenice

Dodaj komentarz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka).
Regulamin Serwisu
AKCEPTUJĘ