wtorek, 18 czerwcaWiadomości, które mają znaczenie
Shadow

Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością

 

Gmina Myślenice po raz czwarty z rzędu przystępuje do programu „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością”. Dzięki pozyskanym na ten cel środkom w wysokości 612 tysięcy złotych, oferuje nieodpłatną pomoc asystenta osobom z niepełnosprawnościami.

Asystent wspiera w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak zakupy, wizyty w urzędzie czy u lekarza, a także towarzyszy w życiu społecznym, np. podczas wyjazdów na koncerty, w góry czy do innych miast w celach rekreacyjnych.

Informację o podpisaniu umowy i planowanym realizowaniu programu podali w środę, 7 lutego, burmistrz Jarosław Szlachetka oraz dyrektor Centrum Usług Społecznych w Myślenicach, Małgorzata Aleksandrowicz.

– Wciąż chcemy rozwijać ten program, podnosząc jakość życia dla osób z niepełnosprawnościami. Gmina Myślenice pozyskała ponad 620 tysięcy złotych środków rządowych na realizację tego programu, co wystarczy na zapewnienie osobistych asystentów dla pięćdziesięciu osób z niepełnosprawnościami, a planujemy przy wsparciu środków z budżetu Gminy Myślenice rozszerzyć to wsparcie, aby dotrzeć z pomocą asystentów osobistych dla siedemdziesięciu osób, wymagających wsparcia asystenta w swoim codziennym funkcjonowaniu – mówił burmistrz Jarosław Szlachetka.

Usługa asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością jest kierowana do:

  • Osób z niepełnosprawnością posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (lub równoważne).
  • Dzieci do ukończenia 16. roku życia posiadających orzeczenie o niepełnosprawności, które obejmuje wskazania o konieczności stałej lub długotrwałej opieki związanej z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

– Cieszę się, że razem z dyrektor Centrum Usług Społecznych w Myślenicach Małgorzatą Aleksandrowicz możemy przekazać dobre informacje odnośnie realizacji kolejnej edycji programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” na terenie naszej gminy. Dzięki asystentom działającym na rzecz pomocy osobom ze szczególnymi potrzebami zapewnimy im pomoc w codziennym funkcjonowaniu. Będzie to pomoc zarówno w środowisku domowym, jak i w bieżącym funkcjonowaniu wśród nas, w codziennym życiu społecznym – dodał burmistrz Jarosław Szlachetka.

Zainteresowanie programem z roku na rok wzrasta. W 2021 roku skorzystały z niego 22 osoby, w 2022 też 22, a rok temu było ich już 53.

– Gmina Myślenice po raz czwarty przystępuje do realizacji programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”. W tym roku zaprojektowaliśmy do wsparcie dla 50 osób wymagających takiej pomocy. Mamy nadzieję, że liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem jeszcze wzrośnie, a szczególnie nas cieszy, że wciąż docieramy do większej ilości, bowiem zaczynaliśmy od dwudziestu osób objętych programem. Dziękujemy też za zaufanie, które ciągle wzrasta wobec prawie trzydziestu asystentów, niosących pomoc osobom potrzebującym we współpracy z Centrum Usług Społecznych. Wciąż można składać wnioski, są one zarówno w siedzibie CUS, jak i Centrum Aktywności Lokalnej Rynek 27. Ten program pozwala osobom niepełnosprawnym pomóc w realizacji czasem najmniejszych potrzeb, ale też zwiększa ich poczucie godności i przynależności do naszej społeczności – mówi Małgorzata Aleksandrowicz, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Myślenicach.

Żeby zgłosić się do programu należy wypełnić i złożyć wniosek. Są one dostępne m.in. w siedzibie CAL pod adresem Rynek 27. Informacji o programie udzielają pracownicy socjalni pod numerami tel.: 12 312-70-97, 733-551-181, 732-555-342.

 

Źródła: UMIG Myślenice

Dodaj komentarz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka).
Regulamin Serwisu
AKCEPTUJĘ