poniedziałek, 15 lipcaWiadomości, które mają znaczenie
Shadow

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem w Myślenicach – Już Wkrótce!

 

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem odbędzie się w Myślenicach, Miechowie, Krakowie oraz po raz pierwszy w Niepołomicach. Wydarzenie to jest współorganizowane przez Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Miasto i Gminę Myślenice oraz Województwo Małopolskie.

Podczas inauguracyjnej konferencji prasowej organizatorów reprezentowali marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, radny województwa małopolskiego Robert Bylica, burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka oraz dyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu Piotr Szewczyk. Partnerami wydarzenia będą Muzeum Manggha, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Fundacja Profutris, Samorządowa Instytucja Kultury Miasta i Gminy Niepołomice – Pole Kultury, Galeria Krakowska, Centrum Kultury i Sportu w Miechowie oraz Małopolska Szkoła Gościnności – Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Myślenicach.

Festiwal rozpocznie się 15 lipca i potrwa do 24 lipca. Główne koncerty odbędą się na myślenickim Rynku w dniach 19-21 lipca.

– To jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych polskich festiwali folkloru na świecie. Festiwal, który w unikalny sposób łączy tradycje z nowoczesnością. Wydarzenie realizowane od 2014 roku przez Gminę Myślenice przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego na stałe wpisało się w krajobraz kulturowy małopolski. W dotychczasowych dziewięciu edycjach udział wzięło blisko 100 zagranicznych zespołów pieśni i tańca ze wszystkich kontynentów. Z festiwalowych statystyk wynika, że koncerty m.in. w Myślenicach, Miechowie czy Krakowie obejrzało ponad 350 tys. osób. W tym roku do Myślenic, do Małopolski przyjedzie blisko 300 artystów: tancerzy, muzyków i wokalistów reprezentujących niemalże wszystkie strony świata. Gośćmi specjalnymi będą zespoły Dikanda, Cleo i Karolina Lizar. Specjalny koncert z okazji jubileuszu zatańczy ZPiT Ziemia Myślenicka. Już teraz zapraszam do gościnnych Myślenic, już dzisiaj zapraszam na jubileuszowe dziesiąte Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem – mówi burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka.

Organizację tegorocznej edycji festiwalu wsparło Województwo Małopolskie w kwocie 450 tys. zł, natomiast 100 tys. zł dołoży Gmina Myślenice i 150 tys. zł Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu.

Główne wydarzenia festiwalowe zainauguruje 10 lipca otwarcie wystawy z kolekcji Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w MOKiS, natomiast 18 lipca odbędą się koncerty festiwalowe na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego przed Galerią Krakowską oraz Dziedzińcu Zamkowym w Niepołomicach.

19 lipca zaplanowano koncert inaugurujący 10. jubileuszową edycję Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem na Rynku w Myślenicach, następnego dnia odbędzie się happening kulinarny Kuchnie Świata oraz korowód festiwalowy ulicami Myślenic. W dniach 21-22 lipca zaplanowano jubileuszowy koncert wraz z korowodem i Międzykulturową Mszą Świętą w Miechowie, a także występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka w ramach koncertu „Serce tradycji bije w Małopolsce”, który odbędzie się na deskach sali widowiskowej MOKiSu. W programie są również ETNOkino, kiermasz rękodzieła i rzemiosła tradycyjnego, czy warsztaty taneczne.

– W festiwalu wystąpią muzycy i tancerze z takich krajów jak Meksyk, Kolumbia, Chińskie Tajpej, Ekwador, Honduras, Hawaje w Stanach Zjednoczonych, Turcja, Serbia, Irlandia oraz Polska. Nasze wydarzenie jako międzykulturowy festiwal folkloru i tradycji został wpisany na oficjalną listę Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF. Będzie to zatem jedyne w Polsce wydarzenie o charakterze kulturotwórczym łączące tradycje z nowoczesnością i cieszę, że Myślenice i Małopolska już po raz dziesiąty będą gościć artystów z całego świata! – mówi dyrektor MOKiS Piotr Szewczyk, pełniący również rolę dyrektora myślenickiego Festiwalu Folkloru.

źródło: UMIG Myślenice

Dodaj komentarz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka).
Regulamin Serwisu
AKCEPTUJĘ