wtorek, 18 czerwcaWiadomości, które mają znaczenie
Shadow

Pociąg Kraków – Myślenice

 

Polskie Linie Kolejowe ogłosiły na swojej witrynie internetowej decyzję o wyborze najkorzystniejszej propozycji dotyczącej opracowania dokumentacji projektowej dla budowy połączenia kolejowego między Krakowem a Myślenicami w ramach programu „Kolej+”.

Pełna nazwa zamówienia brzmiała: Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego w ramach projektu pn.: „Budowa połączenia kolejowego Kraków – Myślenice” realizowanego w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej + do 2029 roku.

Informacja o wyborze najlepszej oferty przez PKP-PLK była pierwotnie przekazywana we wrześniu tego roku. Jednak w październiku pojawiła się informacja o unieważnieniu procesu wyboru najlepszej oferty z dnia 12 września 2023 roku.

Teraz ponownie ogłoszono najlepszą ofertę, którą przedstawiło Konsorcjum firm: BBF Sp. z o.o. (lider konsorcjum) i IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo Sp. z o.o. (partner konsorcjum), a jej wartość wynosi 27 841 296 złotych.

Z ogromną radością przyjąłem informację od Polskich Linii Kolejowych – Centrum Realizacji Inwestycji Region Południowy o wyborze najkorzystniejszej oferty na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy połączenia kolejowego Kraków – Myślenice w ramach programu „Kolej+”. Wykonanie tego zamówienia umożliwi przystąpienie do realizacji budowy nowoczesnej infrastruktury kolejowej, która umożliwi szybki, bezpieczny i ekologiczny dostęp mieszkańcom naszej gminy oraz całego powiatu do połączenia kolejowego z Krakowem – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic.

Nowa linia kolejowa, mająca długość około 22 km, będzie biegła od Swoszowic w Krakowie do Myślenic. Czas podróży ze stacji początkowej Kraków Główny do stacji końcowej Myślenice Centrum szacowany jest na około 40 minut. Po drodze pociąg zatrzyma się na przystankach w następujących miejscowościach: Lusina, Konary, Olszowice, Kąty, Krzyszkowice, Polanka.

Przewiduje się, że około 72 tysiące mieszkańców kilku gmin, nie tylko Myślenic, skorzysta z nowego dostępu do kolei. Wcześniej na potrzeby tej inwestycji powstało Wstępne Studium Planistyczno-Prognostyczne

Jak mówi nam Piotr Hamarnik z Zespołu Prasowego PKP PLK, jest to zbiór wytycznych funkcjonalnych, na których wykonawca powinien opracowywać projekt.

W jego ramach opracowano dwa potencjalne warianty przebiegu linii kolejowej, z czego wybrany został wariant przeznaczony do realizacji. Projektanci dokonają jego weryfikacji pod kątem niezbędnego dostosowania przyjętych rozwiązań, oraz aktualnie obowiązujących wymogów technicznych. Zgodnie z założeniami dopuszcza się modyfikacje/doprecyzowanie przebiegu linii kolejowej, oczywiście w przypadku jeśli zajdzie uzasadniona konieczność – dodaje rzecznik.

Zgodnie z założonym harmonogramem, pozwolenie na budowę będzie pozyskane w 2026 r.

 

Foto: UMIG Myślenice

Dodaj komentarz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka).
Regulamin Serwisu
AKCEPTUJĘ