środa, 27 listopadaWiadomości, które mają znaczenie
Shadow

Władysław Kurowski: Łączy nas nasza Mała Ojczyzna i Biało Czerwona

Po czterech latach pełnienia roli posła, jakie jest Pana odczucie? Czy uważa Pan, że spełnił swoje obowiązki satysfakcjonująco?

WŁADYSŁAW KUROWSKI: No cóż, początki nie należały do łatwych, trudno było sobie wyobrazić jak sprawowanie mandatu ma wyglądać, nie miałem w tym względzie żadnego doświadczenia. Pomógł mi gen samorządowca, wszak w pracy samorządowej jestem nieprzerwanie od prawie 30 lat. Myślę, że moja działalność poselska naznaczona została działalnością samorządową. Starałem się być blisko samorządu, blisko ludzi, ludzi tworzących organizacje, stowarzyszenia, jednostki OSP. Pod tym względem mogę czuć się usatysfakcjonowany. Moja aktywność jako posła kontynuowana była nawet w okresie pandemii, kiedy moje biuro przez cały czas funkcjonowało.

Często podkreśla Pan znaczenie samorządu. Czy możemy zrozumieć, że praca posła i samorząd są ze sobą ściśle związane, stanowiąc kluczowy aspekt Pana działań?

WŁADYSŁAW KUROWSKI: Owszem. Przez wszystkie cztery lata koncentrowałem się na niesieniu pomocy samorządowcom głównie na płaszczyźnie pozyskiwania środków zewnętrznych i z czystym sumieniem mogę dzisiaj powiedzieć, że udało się w tej materii zrobić bardzo dużo. Dużo dla samorządów, a przez to dużo dla mieszkańców.

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jakie towarzyszą wyzwania podczas przenoszenia pracy posła z terenu do sali sejmowej lub gabinetów ministerialnych. Czy moglibyście Państwo przedstawić to krótko?

WŁADYSŁAW KUROWSKI: Aby poseł mógł działać muszą istnieć możliwości pozyskiwania środków. Dzięki temu, że istnieją: Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, Rządowy Fundusz Inwestycji Strategicznych, Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg ja jako poseł mogłem i mogę lobbować w kwestiach pozyskania środków z tych funduszy na rzecz samorządu.

W jaki sposób można opisać proces lobbingu?

WŁADYSŁAW KUROWSKI: Należę do tej grupy posłów, którzy nie spędzają czasu w zaciszu gabinetów czy na sali sejmowej, tylko odwiedzają instytucje rządowe czy siedziby ministerialne, rozmawiają, uzasadniają, lobbują. Oczywiście podstawą do takiego działania jest poprawnie złożony wniosek przez dany samorząd. Muszę w tym miejscu pochwalić nasze samorządy, wnioski składane przez gminy powiatu myślenickiego były poprawne. Sprawa nie należy do prostych bo przecież poseł poza lobbowaniem i dreptaniem od ministra do ministra musi jeszcze wypełniać obowiązki związane z pełnieniem mandatu uczestniczyć w posiedzeniach sejmu czy w posiedzeniach komisji. Bywa, że wychodzę z pokoju hotelowego o 7-ej rano i wracam do niego o 21-szej.

Mamy pewne pojęcie na temat roli posła w Warszawie, ale jak Pan sam ocenia swoją pracę w swoim okręgu wyborczym? Czy jest Pan z niej usatysfakcjonowany?

WŁADYSŁAW KUROWSKI: Tak, jestem. Moje doświadczenie samorządowe, o którym wspominałem jest tutaj niezwykle pomocne. Od lat znam burmistrzów, wójtów, oni znają mnie, dlatego każda ze stron wie na co ją stać i czego można od niej oczekiwać, wiemy co możemy wspólnie zrobić dla dobra społeczności lokalnej. Zapotrzebowanie na współpracę musi wychodzić z obu stron. Nie narzucam się, ale proponuję, współpracuję z każdym samorządem, który tego ode mnie oczekuje.

Czy mógłby Pan podzielić się swoimi obserwacjami na temat różnic w poziomie współpracy z różnymi gminami w powiecie myślenickim w ciągu ostatnich czterech lat?

WŁADYSŁAW KUROWSKI: Tutaj ułatwieniem jest też zbieżność poglądów politycznych, z gminą Myślenice i Pcim wiąże mnie praca jaką kiedyś na ich terenie wykonywałem, naturalną rzeczą jest, że łatwiej mi się z nimi rozmawia, ale nie stronię od kontaktów z pozostałymi gminami i uważam je za poprawne, a nawet dobre. Najważniejszy jest przecież interes naszych mieszkańców. Łączy nas nasza Mała Ojczyzna i Biało Czerwona.

Przechodząc do podsumowania Pana kadencji poselskiej, chciałbym zapytać, jaki moment lub osiągnięcie uważa Pan za swój największy sukces?

WŁADYSŁAW KUROWSKI: Istotą pracy posła jest stanowienie prawa. Odbywa się to na różnych ścieżkach, głównie na ścieżce udziału w debatach nad ustawami czy też inicjowaniu pewnych rozwiązań. Uważam, że moim największym sukcesem było zapoczątkowanie procesu legislacyjnego dotyczącego ustawy „drogowej” i fakt, że została ona doprowadzona do końca. Ta ustawa jest bardzo ważna zwłaszcza dla Polski południowej.

Zawsze w życiu pojawiają się zarówno momenty sukcesów, jak i trudniejsze chwile. Czy jest coś, co uważa Pan za swoje wyzwanie lub porażkę w trakcie swojej kadencji?

WŁADYSŁAW KUROWSKI: Są pewne sprawy, które wymagają jeszcze dalszej pracy. Jestem przewodniczącym zespołu parlamentarnego, który powołałem do życia, to zespół Ochrony Dorzecza Górnej Wisły i w tym obszarze jest jeszcze sporo do zrobienia, miałem pomysł, który na razie się nie przebił, a który cały czas mam w głowie, to utworzenie funduszu wsparcia ochrony przed powodziami. Może trudno to nazwać porażką, ale nie udało się do tej pory sprawy sfinalizować.

Jak pełnienie funkcji posła przez ostatnie cztery lata wpłynęło na Pana życie rodzinne?

WŁADYSŁAW KUROWSKI: No cóż, nadal jestem szczęśliwym małżonkiem, a że nasze dzieci są dorosłe ten problem mamy z żoną za sobą. Oczywiście żona od czasu do czasu narzeka, że jestem gościem w domu, ale rozłąka nie jest długa, a ja zawsze z zadowoleniem wracam do domu.

Czy mógłby Pan podzielić się, ile razy miał Pan okazję wystąpić na mównicy poselskiej?

WŁADYSŁAW KUROWSKI: Myślę, że około pięćdziesięciu razy.

Czy w chwili swojego pierwszego wystąpienia na mównicy poselskiej odczuwał Pan tremę?

WŁADYSŁAW KUROWSKI: Jestem doświadczonym samorządowcem zatem tremy nie miałem, ale było to dla mnie nie lada przeżycie. Wszystkie statystyki dostępne są na stronach sejmowych i każdy kto tylko zechce może je zobaczyć. Chciałbym tutaj przy okazji przypomnieć, że ilość wystąpień posła na mównicy wcale nie musi świadczyć o jego aktywności i skuteczności.

Zbliżają się wybory, wiemy, że kandyduje Pan ponownie. Jak Pan ocenia swoje szanse jako kandydat z siódmego miejsca na liście?

WŁADYSŁAW KUROWSKI: Startuję dokładnie z tego samego miejsca co cztery lata temu. Oczywiście przyjmuję do wiadomości kto będzie moim rywalem czy rywalami w wyścigu po mandat, ale nie epatuje się tym, bo wiem, że solidnie przepracowałem cztery ostatnie lata i mam nadzieję, że wyborcy ten fakt docenią co będzie dla mnie potwierdzeniem efektów tej pracy. To nie miejsce na liście daje mandat poselski ale wyborcy. Pracuję do końca dla mieszkańców naszego okręgu z pokorą oczekując na wynik oceny mojej pracy. To już 15 października.

Dodaj komentarz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka).
Regulamin Serwisu
AKCEPTUJĘ