środa, 22 styczniaWiadomości, które mają znaczenie
Shadow

Opóźnienia w budowie węzła w Jaworniku – kontrowersje i plany na przyszłość

Opóźnienia w budowie węzła w Jaworniku – kontrowersje i plany na przyszłość

Plany budowy węzła drogowego na Zakopiance w Jaworniku, istotnego dla gminy Myślenice, napotykają kolejne przeszkody. Według wcześniejszych zapowiedzi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), zezwolenie na realizację inwestycji (ZRiD) miało być wydane w 2023 roku, a budowa zaplanowana na lata 2024–2025. Tymczasem decyzja ZRiD nadal nie została wydana, a prace przesunięto na lata 2026–2028. Na chwilę obecną perspektywa rozpoczęcia inwestycji znacznie odsuwa się w czasie.

Strategiczna inwestycja dla gminy Myślenice

Burmistrz Myślenic, Jarosław Szlachetka, podkreśla znaczenie tej inwestycji dla rozwoju gminy i strefy gospodarczej Jawornik-Polanka. „Na rozpoczęcie tej inwestycji oczekują firmy planujące działalność w strefie gospodarczej. Przesunięcia harmonogramu negatywnie wpływają na rozwój regionu” – mówi burmistrz. Dodaje, że podjęto rozmowy z GDDKiA oraz Resortem Infrastruktury w celu przyspieszenia realizacji. „Jarosław Szlachetka, burmistrz MiG Myślenice: Jako gmina jesteśmy tylko partnerem dla GDDKiA i z informacji, które ostatnio uzyskaliśmy – przetarg na wyłonienie wykonawcy jest planowany na drugi kwartał 2026 r., a budowa na lata 2026-28.

To znaczne opóźnienie – planowe, bo dzisiaj Generalna Dyrekcja nie jest w stanie określić, czy te rozstrzygnięcia przetargowe odbędą się w bez żadnych odwołań, czy powtórzonych przetargów.

Nowy terminarz tej inwestycji dla mnie jest nie do przyjęcia. Na wiosnę wiele mówiło się na temat przyśpieszenia tej inwestycji, a temat wykorzystywano w kampanii wyborczej. Chciałbym poprosić o to, aby harmonogram, który obowiązywał do jesieni tego roku, został utrzymany i żeby inwestycja rozpoczęła się nie w 2026, a w 2025 roku, bo takie były pierwotne założenia.

Liczyłem na to, że zapowiadane przyśpieszenie nastąpi, że ZRiD zostanie złożony jeszcze jesienią tego roku. Jak wiemy to się nie stało. Miał zostać złożony do końca 2024 r., a według zapowiedzi GDDKiA stanie się to w pierwszym kwartale 2025 r.

Dopóki nie rozpocznie się budowa tego węzła, w strefie przemysłowej Jawornik-Polanka nie rozpocznie swojej inwestycji m.in. firma Tele-Fonika, która oczekuje skomunikowania strefy z Zakopianką. To nie jedyna firma, która chce się rozwijać w strefie, a dzisiaj z powodu braku komunikacji z DK7 i bezpiecznego wyjazdu, te inwestycje są wstrzymywane.

Odsuwanie tego w czasie jest niezrozumiałe. Mam nadzieję, że to wynika z problemów rządzących z zapewnieniem dodatkowych środków na rozpoczęcie tej inwestycji. Chociaż wcześniejsze, jak ta na ul. Sobieskiego, czy w Krzyszkowicach były aneksowane i dokładano do nich środki finansowe. Jeśli na Krzyszkowice i Sobieskiego znajdowały się dodatkowe środki w latach ubiegłych, to dzisiaj mając myśleniczanina w dyrekcji GDDKiA uważam, że znajdą się również na tę inwestycję.

Polityczne spory wokół inwestycji

Opóźnienia stały się przedmiotem sporów politycznych, szczególnie podczas kampanii samorządowej w 2024 roku. Lokalni politycy, w tym burmistrz Szlachetka oraz ówczesny radny sejmiku województwa małopolskiego, a obecnie zastępca burmistrza Myślenic Robert Bylica, a także poseł Władysław Kurowski, krytykowali sytuację, nazywając opóźnienia „skandalem”. Podczas ostatniej sesji rady miejskiej, poproszono o głos w tej sprawie sprawie radnego Macieja Ostrowskiego kandydującego podczas ostatnich wyborów do sejmu z list Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) i Polska 2050, który pełni obecnie funkcję dyrektora GDDKiA. Ten podczas sesji nie odniósł się do tematu budowy węzła na Zakopiance w Jaworniku.

Kluczowe informacje o inwestycji

Planowane prace obejmują budowę dwupoziomowego węzła i łącznic. Powstaną też pasy włączeń i wyłączeń po obu stronach DK7, przebudowany będzie odcinek drogi w kierunku na Sułkowic oraz drogi zapewniające komunikację lokalną. Wybudowane zostaną dwa ronda, ekrany akustyczne, wiadukt, mur oporowy, przepust dla ruchu pod drogą krajową a nawet ścieżka rowerowa. Istniejące sieci infrastruktury technicznej będą przebudowane, powstaną też nowe oraz wybudowany zostanie kanał technologiczny. . Projekt przewiduje także poprawę bezpieczeństwa na jednym z najbardziej niebezpiecznych odcinków Zakopianki, gdzie natężenie ruchu wynosi blisko 40 tys. pojazdów dziennie.

Co dalej?

Przedstawiciele gminy oczekują, że wniosek o wydanie decyzji ZRiD zostanie złożony do wojewody małopolskiego w pierwszym kwartale 2025 roku, a przetarg na budowę ruszy w 2026 roku. Jednak burmistrz Myślenic liczy na wcześniejsze rozpoczęcie prac.

Realizacja węzła w Jaworniku pozostaje wyzwaniem, którego rozwiązanie wpłynie na komfort mieszkańców, bezpieczeństwo kierowców i rozwój gospodarczy, wydaje się więc strategiczną inwestycją z perspektywy regionu.

Fot. Redakcja

Dodaj komentarz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka).
Regulamin Serwisu
AKCEPTUJĘ