Zarabie to turystyczna i wypoczynkowa dzielnica Myślenic, przyciągająca zarówno mieszkańców, jak i turystów, chcących zrelaksować się lub w ciekawy sposób spędzić czas wolny w tym urokliwym miejscu. Potencjał tej części miasta nie został jeszcze w pełni wykorzystany, a do zrealizowanych i trwających inwestycji dołączą wkrótce kolejne innowacyjne rozwiązania. W czwartek 28 marca w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbyła się konferencja prasowa ZARABIE 2.0, podczas której burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka poinformował o wykonaniu Planu Zagospodarowania Zarabia i planowanych inwestycjach.
Zarówno część lewobrzeżna rzeki Raby, którą można roboczo nazwać Przedrabiem, jak i część prawobrzeżna czyli właściwe Zarabie są nieustannie rozwijane, dzięki kolejnym inwestycjom realizowanym przez Gminę Myślenice. Obecna infrastruktura należąca do gminy jest od 2019 roku na bieżąco uzupełniania i modernizowana w miarę możliwości finansowych, co jednak utrudniła trwająca dwa lata pandemia oraz bardzo wysokie zadłużenie wygenerowane w poprzednich kadencjach.
Pomimo wspominanych trudności udało się wykonać takie inwestycje jak Volleyball Arena, Skatepark z Pumptruckiem, trasy do kolarstwa górskiego „Myślenice Singletracks”, oświetlenie ścieżki rowerowo-biegowej, park sensoryczny oraz plaże piaszczyste.
W trakcie są prace modernizacyjne basenu letniego, stadionu miejskiego oraz oświetlenia parku im. Jana Izydora Sztaudyngera. Projekt i pozwolenie na budowę posiadają natomiast tężnia solankowa w parku miejskim, a także budynek restauracji Lato na Zarabiu.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców burmistrz planuje realizować kolejne inwestycje, istotne dla rozwoju Zarabia, które zostały dziś zaprezentowane. Wśród nich wyróżnić można stworzenie sieci obustronnych ścieżek, pieszych i rowerowych, budowę dwóch kładek prowadzących przez Rabę, modernizację kortów tenisowych, gdzie wykonane zostanie zadaszenie oraz boiska do badmintona i padela (gmina odkupiła już część przyległego terenu od prywatnego właściciela), także nowoczesne sanitariaty z przebieralniami dla matek z małymi dziećmi, place zabaw, przestrzenie do rekreacji i wypoczynku, muszlę koncertową przy dawnej Banderozie, bulwary i waterfronty nad brzegami rzeki, wodny plac zabaw dla dzieci przy Dolnym Jazie czy ścieżkę w koronach drzew wzdłuż lewego brzegu rzeki.
– Jako Gmina Myślenice, podejmiemy starania pozyskania środków zewnętrznych na ten cel, tak jak czyniliśmy to dotychczas, otrzymując w ciągu ostatnich kilku lat dofinansowania w wysokości prawie 300 milionów złotych. Pierwszoplanowymi potrzebami oprócz nowych ścieżek i placów zabaw są takie prace jak, zadaszenie kortów tenisowych, nowoczesne sanitariaty, czy budowa tężni solankowej na którą już pozyskaliśmy dotacje. Wierzymy, że uda nam się zrealizować nasze plany, co przyczyni się do poszerzenia oferty skierowanej przez Gminę Myślenice do mieszkańców i turystów, którzy coraz chętniej wybierają za cel swoich podróży Zarabie i okolice – powiedział burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Jarosław Szlachetka.
W trakcie konferencji obecne były również przedstawicielki biura architektonicznego Archi Guard z Krakowa, które opracowały i prezentowały Plan Zagospodarowania Zarabia o nazwie „ZARABIE 2.0”. Ten sam zespół opracował wcześniej projekt wykonywanej obecnie modernizacji basenu letniego.
informacja prasowa UMiG Myślenice