środa, 30 październikaWiadomości, które mają znaczenie
Shadow

Jubileusz Polskiego Związku Wędkarskiego w Myślenicach

Polski Związek Wędkarski koło Myślenice obchodzi w bieżącym roku swój stuletni jubileusz, a już ponad 140 lat temu powstał Myślenicki Oddział Krajowego Towarzystwa Rybackiego. Z tej wyjątkowej okazji, aktywiści i członkowie koła wędkarskiego zorganizowali uroczystą galę, która została wsparta finansowo przez Gminę Myślenice oraz Województwo Małopolskie. W ramach tego dostojnego jubileuszu, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Jarosław Szlachetka, przekazał czek o wartości 10 tysięcy złotych na ręce Zarządu Polskiego Związku Wędkarstwa koło Myślenice. W tym samym duchu, gratulacje zostały przekazane za osiągnięte sukcesy i rozwijającą się działalność koła, a także życzenia dalszych triumfów w bieżącej działalności oraz kontynuowania swoich pasji wędkarskich.

W kontekście historycznym myślenickich wędkarzy możemy odczytać, że początki lokalnej społeczności wędkarskiej sięgają roku 1882. To wówczas, za inicjatywą doktora Maksymiliana Nowickiego, aktywisty Krajowego Towarzystwa Rybackiego, powstał Myślenicki Oddział Towarzystwa, który skupił 26 członków. Prezesem został wtedy baron Franciszek Lewartowski, a w zarządzie znaleźli się m.in. Emil Schunke i Edward Klebert, weterani Powstania Styczniowego i późniejsi założyciele Sokolego Gniazda w Myślenicach. Towarzystwo objęło opiekę nad stanem rybnym rzeki Raby i jej dopływów, od źródeł aż po Gdów. W okresie międzywojennym inicjatywę tę podjęło Sportowe Towarzystwo „Pstrąg”, które w 1936 roku wybudowało wylęgarnię narybku w Myślenicach (wspieraną przez wojewódzki Fundusz Ochrony Rybołówstwa). Kilka lat po II Wojnie Światowej, w 1950 roku, powstał Polski Związek Wędkarski, który jednoczył kilka mniejszych towarzystw wędkarskich w Polsce. Wraz z powstaniem PZW w Krakowie, Sportowe Towarzystwo „Pstrąg” przekształciło się w istniejące do dziś Polskie Związek Wędkarski koło Myślenice, z siedzibą w kamienicy Obońskich przy Rynek 27/2. To właśnie w tym budynku odbywają się zebrania zarządu i egzaminy na kartę wędkarską, co miało miejsce co trzecią środę miesiąca.

Największe sukcesy myślenickiego koła PZW obejmują osiągnięcia takie jak śp. Antoniego Tondery (dwukrotny mistrz świata w drużynie w latach 1985 i 1989 oraz indywidualny mistrz Europy w 2003 roku), Piotra Wróbla (trzykrotny mistrz Polski), Mariusza Szlachetki (drużynowy mistrz Europy w 2016 roku i indywidualny mistrz Polski w 2013 roku), a także osiągnięcia Łukasza Ostafina, który zdobył indywidualne i drużynowe wicemistrzostwo Europy w 2005 roku. W dziedzinie wędkarstwa spławikowego, które jest równie wymagające jak muchowe, także odnoszono sukcesy. W tym kontekście warto wspomnieć o dwóch brązowych medalach (w 2016 i 2017 roku) w Krakowskiej Lidze Spławikowej oraz o indywidualnych sukcesach Ireneusza Fornalika, Mateusza Sudra, Łukasza Flagi i Jakuba Budka na mistrzostwach Krakowa i okręgu krakowskiego. Szczególną uwagę zasługuje także Mistrzostwo Świata w rywalizacji drużynowej, które Łukasz Flaga zdobył. Aktualne łowisko koła to stawy w Osieczanach, które są kompleksem wyrobisk pożwirowych powstałych w trakcie budowy Jeziora Dobczyckiego. W 2019 roku zarząd pozyskał grant w wysokości prawie 20 tysięcy złotych od fundacji Orlen, co umożliwiło przekopanie grobli między stawami numer 2 i 3, co wpłynęło na poprawę walorów krajobrazowych oraz zróżnicowanie ichtiofauny i rybostanu stawów osieczańskich.

Mateusz Suder, zastępca burmistrza, członek koła PZW i entuzjasta wędkarstwa, podkreślił ten fakt podczas uroczystości. Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Myślenicach liczy obecnie ponad 400 członków. W trakcie uroczystości, które odbyły się w sali Graffit restauracji Spontiusz, myśleniccy wędkarze zostali obdarowani hojnymi prezentami przez ważne osobistości. Burmistrz Jarosław Szlachetka, poseł na sejm RP Władysław Kurowski, starosta Józef Tomal oraz radni sejmiku małopolskiego Stanisław Bisztyga i Robert Bylica przekazali szczególne podziękowania i upominki.

Każdy uczestnik otrzymał również „Księgę jubileuszową” autorstwa Marka Stoszka, a najzasłużeni członkowie Koła zostali uhonorowani odpowiednimi medalami. Na zakończenie wydarzenia, tort w kształcie ryby wykonany przez Cukiernię Jana Dziadkowca wzbudził entuzjazm. Całą imprezę profesjonalnie poprowadził Konrad Sołtys, a w nieoficjalnej części, rytm bitów DJ Napoleona dostarczył dodatkowego rozrywki. Partnerami wydarzenia były Województwo Małopolskie oraz Miasto i Gmina Myślenice.

Obecny skład zarządu Koła PZW Myślenice na kadencję 2022-2026 prezentuje się następująco: Łukasz Ostafin, Stanisław Szlachetka, Bogusław Murzyn, Mariusz Szlachetka (prezes), Marcin Luty, Marcin Słomka, Artur Szymański, Grzegorz Tułacz, Magdalena Starnawska (skarbnik), Karol Świebocki, Mateusz Suder.

Dodaj komentarz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka).
Regulamin Serwisu
AKCEPTUJĘ