piątek, 7 lutegoWiadomości, które mają znaczenie
Shadow

Jaką rolę pełni Kamil Ostrowski – Etatowy Członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Myślenicach w kwestii kamieniołomu w Bysinie?

31 stycznia 2025 r. Starostwo Powiatowe w Myślenicach odpowiedziało na wniosek o udostępnienie informacji publicznej, który wpłynął drogą elektroniczną 17 stycznia 2025 r. Wniosek ten został złożony na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2022 r., poz. 902).

W odpowiedzi Starostwo poinformowało, że otrzymało dwa wnioski o objęcie tajemnicą przedsiębiorstwa, złożone przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Wnioskodawcy argumentowali, że pewne informacje dotyczące ich działalności powinny pozostać poufne ze względu na ochronę ich interesów gospodarczych.

Jednak interesującym jest, iż zwykle odpowiedź skierowana do nadawcy podpisana jest przez starostę, wicestarostę lub naczelnika właściwego wydziału. W tym przypadku jednak pismo podpisał etatowy członek zarządu. Jego nazwisko nie zostało ujawnione w udostępnionym przez grupę „NIE dla kamieniołomu w Bysinie” materiale, jednak na oficjalnej stronie starostwa powiatowego w Myślenicach możemy przeczytać, że jedynym członkiem etatowym, czyli uzyskującym wynagrodzenie za pełnioną funkcję, jest Kamil Ostrowski. Pozostali, czyli Ewa Kęsek oraz Andrzej Słonina, to członkowie pozaetatowi. Nasuwa się pytanie, czy starosta i wicestarosta są świadomi narastającego niezadowolenia społecznego oraz czy wydane dotychczas decyzje są zgodne z prawem, stąd nie chcą widnieć na dokumentach kierowanych do stron?
Warto także przypomnieć, że właściciel kamieniołomu deklarował niejednokrotnie, że popiera w wyborach na burmistrza kandydata Macieja Ostrowskiego, brata Kamila Ostrowskiego. Czy zatem, nie mamy do czynienia z naciskami i chęcią spłaty zobowiązań?

W sprawie kamieniołomu w Bysinie, interweniowało też Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody, które informuje oficjalnie, że na gruntach leśnych w miejscowości Bysina, powiat myślenicki, dokonano wycinki drzew, po czym przystąpiono do eksploatacji kopalin. Według informacji uzyskanych przez Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Krakowie nie wydał żadnych decyzji dotyczących wyłączenia gruntów leśnych z produkcji dla działek, na których prowadzona jest działalność wydobywcza.

W związku z powyższym Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody wystosowało do RDLP w Krakowie szereg wniosków, obejmujących:

  • wszczęcie postępowania w sprawie wydania nakazu przywrócenia gleby do stanu poprzedniego i dokonania nowych nasadzeń na działkach nr 108/1, 109/1, 110/1, części 112, 118, 122, 110/3, 112, 113, 117, 118 w obrębie Bysina;

  • stwierdzenie, że właściciele działek dokonali wyłączenia gruntu leśnego z produkcji bez decyzji Dyrektora RDLP;

  • przekazanie sprawy do prokuratury w związku z bezprawnym wyłączeniem gruntu leśnego z produkcji oraz usunięciem drzew;

  • skierowanie sprawy odnowienia gruntu leśnego do Nadleśnictwa Myślenice celem egzekucji administracyjnej w zakresie przywrócenia gleby do stanu poprzedniego i ponownego zalesienia terenu.

Regionalny Dyrektor Lasów Państwowych potwierdził, że nigdy nie wydano zgody na wylesienie działek na terenie kamieniołomu. W związku z podejrzeniem nielegalnego wyłączenia gruntów z produkcji leśnej RDLP prowadzi dochodzenie administracyjne. Pierwsze przesłuchanie świadków w tej sprawie zaplanowano na 27 lutego 2025 roku.

Sprawa budzi duże zainteresowanie opinii publicznej oraz organizacji ekologicznych. Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody domaga się surowych konsekwencji dla osób odpowiedzialnych za nielegalne działania oraz skutecznego przywrócenia środowiska do stanu pierwotnego.

Sprawa zatem wygląda na rozwojową, a o dalszym jej przebiegu, będziemy informować na bieżąco.

Dodaj komentarz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka).
Regulamin Serwisu
AKCEPTUJĘ