wtorek, 25 czerwcaWiadomości, które mają znaczenie
Shadow
Please or Zarejestruj się to create posts and topics.

Kładka dla pieszych nad Zakopianką w Mogilanach

 

W piątek, 9 lutego, rozpocznie się budowa kolejnej kładki dla pieszych nad drogą Zakopianka - tym razem w Mogilanach. Między Krakowem a Myślenicami istnieje już sześć podobnych przejść. Wkrótce rozpocznie się budowa kolejnych pięciu.

Według informacji od inwestora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), w pierwszym etapie prac zostanie zdemontowana wyspa przy skrzyżowaniu Zakopianki i ulicy Żary. W związku z tym pas do skrętu w prawo na DK7 zostanie zamknięty w piątek. Jednak wjazd na ulicę Żary z Zakopianki będzie nadal możliwy.

Nowa kładka dla pieszych nad Zakopianką zostanie zbudowana w południowej części Mogilan, w okolicy przystanku autobusowego Włosań. Połączy ona ulicę Żary i św. Rity, zapewniając bezpieczną komunikację między dwoma stronami DK7 i umożliwiając likwidację przejścia dla pieszych ("zebra"), które obecnie funkcjonuje w tym miejscu. Codziennie przejeżdża tędy ponad 52 tysiące samochodów, więc kładka znacząco poprawi bezpieczeństwo pieszych. Od 2017 roku miały tu miejsce trzy wypadki z udziałem pieszych.

Kładka zostanie zbudowana na trzech podporach – dwie będą po obu stronach zakopianki, a trzecia w środku, między jezdniami. Konstrukcja będzie miała 3,4 m szerokości i 40 m długości i będzie biec 6 m nad DK7. Wejście na kładkę będzie dostępne za pomocą schodów i wind. Koszt inwestycji to 6 mln zł. Prace planowano mają się zakończyć w listopadzie tego roku.

Kładka w Mogilanach to jedna z kilku tego rodzaju inwestycji, które GDDKIA planuje realizować z myślą o pieszych przechodzących przez zakopiankę. Bliżej Krakowa, w Libertowie, w najbliższych latach powstaną trzy kładki:

  • w rejonie skrzyżowania DK7 z ul. Świetlistą;
  • w rejonie przystanku autobusowego Góra Libertowska;
  • przy skrzyżowaniu z ul. Rumianą i ul. Przylesie.

Te obiekty powstaną w ramach przebudowy zakopianki w Libertowie. Inwestycja już się rozpoczęła i będzie realizowana do 2027 roku. Niespełna 1,5 km na południe od przejścia w Mogilanach powstanie kolejna kładka, w Głogoczowie.

Jej budowę planujemy rozpocząć na wiosnę. Wtedy też powinna się zacząć budowa węzła drogowego w Krzyszkowicach – częścią tej inwestycji jest budowa tunelu pod DK7, który będzie służył również pieszym i pozwoli im na bezpieczne przejście na drugą stronę drogi. Ostatnia kładka powstaje w Myślenicach, w pobliżu przystanku autobusowego Tarnówka i dawnego Cmentarza Żydowskiego. Ten obiekt budujemy w ramach większej inwestycji, jaką jest węzeł Myślenice. Oba węzły planujemy zrealizować do końca 2025 roku – informuje GDDKIA.

Źródła: GDDKIA

Nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka).
Regulamin Serwisu
AKCEPTUJĘ